• WOLONTARIAT

• Grupa Niesienia Pomocy działająca w Zespole Szkół w Zalasiu.

Wolontariat jest dobrowolnym, świadomym i nieodpłatnym działaniem (pracą) na rzecz ludzi spoza kręgu rodzinnego i koleżeńskiego. Wolontariusz nie może świadczyć usług na rzecz firm, ani osób indywidualnych prowadzących działalność gospodarczą. Słowo wolontariat pochodzi od łacińskiego słowa voluntas.

Akt prawny regulujący działalność wolontariatu: USTAWA z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego  i o wolontariacie.

Wolontariuszem może zostać KAŻDY.

Musi on spełniać specjalne wymagania jedynie w przypadku powierzenia mu zadań, do których wykonywania przepisy wymagają szczególnych kwalifikacji. Niepełnoletni potrzebują pisemnej zgody opiekuna prawnego. Nie ma ściśle określonych wymagań dotyczących wykształcenia. Najważniejsze są chęci, a także odpowiednia wiedza, przygotowanie i zdolności. W praktyce wymogi wobec wolontariusza określa osoba kierująca organizacją lub osoba zajmująca się w organizacji współpracą z wolontariuszami (koordynator).

Grupa Niesienia Pomocy działa w naszej szkole od 10 lat, spotyka się systematycznie przez cały rok szkolny jeden raz w tygodniu; współpracuje z różnymi organizacjami pożytku publicznego i współdziała ze środowiskiem lokalnym. Jest współorganizatorem Opłatka dla Seniorów. Młodzież skupiona w tej grupie w czasie świątecznym przygotowuje  przedstawienia jasełkowe, wielkanocne. Przez kilka lat wolontariusze pomagali w Domu Dziecka w Krzeszowicach. Opiekunkami grupy są panie: Maria Bień, Magdalena Łytek.

Organizacje, z którymi współpracujemy:

• Polska Akcja Humanitarna,
          • Hospicjum św. Łazarza w Krakowie,
          • Fundacja im. Brata Alberta,
          • OSP Zalas,
          • Przedszkole Samorządowe w Tenczynku oddział w Zalasiu,
          • Parafia św. Magdy Magdaleny w Zalasiu i św. Jakuba Apostoła w Sance.

Akcje wolontariackie prowadzone w szkole:

• Szlachetna Paczka,
          • Żonkilowe Pola Nadziei
          • Żonkilowy Tramwaj
          • Kwesty listopadowe na rzecz hospicjum św. Łazarza
          • Góra Grosza,
          • Mali Misjonarze,
          • Zakrętki,
          • Zbiórka pieniężna na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie,
          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W zakładce tej od września 2015roku umieszczane będą informacje o bieżących działaniach szkolnego wolontariatu.

Prezentacja: Wolontariat.pptx