• WOLONTARIAT 2015/2016

• PLAN PRACY WOLONTARIUSZY:

1. Akcja Żonkile – wrzesień.
          2. Szkolne Pola Nadziei – październik.
          3. Akcje w ciągu roku:

- kwesta listopadowa na rzecz Hospicjum św. Łazarza – jesień,

- kwesty w hipermarketach na rzecz Fundacji Brata Alberta – czas świąteczny,

- Opłatek dla Seniora – grudzień,

- Pola Nadziei i kwesty z nimi związane: Zalas, Sanka, żonkilowy tramwaj- marzec, maj.

4. Prowadzenie strony internetowej - strona naszego wolontariatu będzie prowadzona na bieżąco przez uczniów i nauczycieli. Niekiedy nasze akcje mogą zostać dodane trochę później, ale to tylko dlatego, że chcemy jak najwięcej napisać o działalności, którą aktualnie prowadzimy.

WOLONTARIUSZE

AKCJA ŻONKILE

Naszą działalność w tym roku zainicjowaliśmy akcją " Żonkile'' (wrzesień 2015). Pomysł pani Marii Bień i pani Magdaleny Łytek jest realizowany od kilku lat. "Akcja Żonkile" polega na zakupieniu cebulek żonkili i rozprowadzeniu ich wśród pracowników szkoły i uczniów.

Odpowiedzialni za przeprowadzenie akcji: Klaudia Maciusik, Magda Kucharska, Lidia Waśnik, Oliwia Piekło, Weronika Rodzik, Natalia Kurdziel, Karol Wyrwik.

SZKOLNE POLA NADZIEI

Szkolne Pola Nadziei to drugie przedsięwzięcie wolontariuszy w tym roku szkolnym. Pod tą nazwą kryje się żonkilowa rabatka w kształcie serca, która mieści się przy szkole. Akcja zaczęła się na początku października, grunt w „żonkilowym sercu” został skopany, aby można było posadzić w nim żonkilowe cebulki. Mamy nadzieję, że wiosną w przyszłym roku nasze serce przy szkole przepięknie zakwitnie. Jest ono symbolem naszej solidarności z tymi, którzy są nieuleczalnie chorzy. Żonkilowa rabatka istnieje w naszym szkolnym ogródku od 2003 roku.

Na grządce pracowali: Basia Setkowicz, Oliwia Piekło, Weronika Rodzik Karol Wyrwik i Krzysztof Dorynek.

KWESTA LISTOPADOWA 2015

W ramach współpracy z Hospicjum św. Łazarza wzięliśmy udział w corocznej kweście na rzecz tej instytucji na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 31 października, pomimo niepogody, nasi wolontariusze wraz z wolontariuszami z Tenczynka ochoczo zbierali datki. Za poświęcony czas i wytrwałość dziękujemy.

Wolontariusze:  Aleksandra Wyrwik, Julia Kucia, Karolina Fiba, Oliwia Piekło, Weronika Rodzik, Natalia Kurdziel, Karol Wyrwik. Opieka: p. Magdalena Łytek.

KWESTA NA RZECZ FUNDACJI IM. BRATA ALBERTA

Kraków, hipermarket Tesco 11 grudnia 2015r.

Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze z naszej szkoły kwestowali na rzecz Fundacji, pomagając w pakowaniu przedświątecznych zakupów klientom Tesco. Przez trzy godziny stali przy kasach i pomimo bolących kręgosłupów, dzielnie oferowali swoją pomoc. Wolontariusze: Magdalena Kucharska, Alicja Klita, Karolina Fiba, Klaudia Maciusik, Oliwia Piekło, Aleksandra Wyrwik, Urszula Czech, Oliwia Kowalska, Klaudia Kościółek, Aleksandra Gąsior, Emilia Skalna, Natalia Zdebik, Anna Polit, Kamila Bąk, Iwona Łydek. Opieka: p. Maria Bień.

OPŁATEK DLA SENIORA

ZALAS, 17 GRUDNIA 2015r.

Czas przedświąteczny tradycyjnie spędzamy na przygotowaniach do uroczystego spotkania Seniorów z naszej wsi, symbolicznego opłatka. Na naszych cotygodniowym zajęciach przygotowywaliśmy łańcuch ze słomy, który ozdobił choinkę. Dzieci przygotowywały przedstawienie, przedszkolaki swój występ. Dzieliliśmy się tym, czym każdy wolontariusz powinien się zająć: witaniem gości, kelnerowaniem, obsługą szatni. Jak zwykle było wspaniale: Zalas choć na jeden wieczór zamienił się w Betlejem. Wszystkim serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na kolejny za rok. Opieka: p. Maria Bień, p. Magdalena Łytek, p. Teresa Kołacz.

Góra Grosza 2015

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Akcja prowadzona przez Towarzystwo Nasz Dom.

W tym roku w naszej szkole zebraliśmy 394,12 złotych. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy.

Wolontariat II półrocze:

- kwesta na rzecz Fundacji im. Brata Alberta – Tesco Kraków – 4 marca 2016,

- kwesta na rzecz absolwenta naszej szkoły Krystiana Cyganika – kwesty na wywiadówce i przy kościele w Zalasiu i Sance,

- Żonkilowy tramwaj - pozyskiwanie środków na rzecz Hospicjum św. Łazarza – 10 maja 2016,

- wsparcie Pikniku Rodzinnego przy Przedszkolu w Zalasiu – 31 maja 2016.