KOMUNIKAT
W świetle obowiązującego prawa od 25 marca do 10 kwietnia br. zadania szkoły są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
W związku z tym przekazuję Państwu informacje o sposobie i trybie realizacji zadań szkoły w czasie ograniczenia jej funkcjonowania.
W zakładce - Podział godzin - na stronie szkoły zamieszczony został tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas w podziale na TPPklasy 1-3, TPP klasy 4-6, TPPklasy 7-8
Nauczyciele uczący dobrali zakres treści dostosowany do tygodniowej liczby godzin z poszczególnych zajęć. Mamy świadomość, że z domowego sprzętu komputerowego często musi korzystać więcej niż 1 osoba (rodzeństwo, pracujący rodzic itp.), dlatego nie narzucamy kolejności wykonywania zadań (zajęć), stawiamy na różne formy pracy, a czas wykonywania zadań sprowadzamy do jednego tygodnia.
Najczęściej zadania, które się pojawiają lub pojawią, są do wykonania w tym czasie. To nauczyciele w codziennych kontaktach doprecyzują swoje oczekiwania i formy pomocy uczniom.
Nauczyciele są do dyspozycji ucznia i rodzica codziennie w godzinach dopołudniowych, ale sprecyzowaliśmy szczegółowe dyżury po to, by towarzyszyła wszystkim świadomość, że gdzieś w sieci wasz nauczyciel czeka na kontakt, gotowy pomóc, wyjaśnić, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości. Jest razem z wami.
Mamy nadzieję, że starsi uczniowie sami sobie poradzą, młodsi też powinni uczyć się samodzielności, dobrze by było ,aby rodzice doglądali i wspomagali swoje dzieci.
Nie chcemy pozbawić was możliwości korzystania z dóbr kultury i nauki (interesujące programy telewizyjne, wirtualne muzea, ćwiczenia sportowe itp.)
Nie wydaje się nam, że w aktualnym stanie sprzętu domowego naszych uczniów i nauczycieli lekcje przez skype czy tym podobne aplikacje były możliwe (a ściślej: przydatne) w układzie klasowo-lekcyjnym. Pozostawiamy nauczycielom dowolność kontaktu (grupy na fb , sms, telefony, wysłane zdjęcia, itp.), oficjalnym kanałem informacji jest dziennik elektroniczny.
Mam nadzieję, że poradzimy sobie z nową i trudną dla nas wszystkich sytuacją.
Gdy wrócimy do szkoły, to uczący (w pewnej perspektywie) uzupełnią braki w realizacji podstawy, a lekcja samodzielności, której doświadczają nasi uczniowie pozwolą szybciej je uzupełnić.
Nie tak dawno w klasie 6 rozmawiałam z dziewczynkami, że nauczyciel nie jest jedynym źródłem informacji. Bogactwo źródeł wiedzy otacza nas dookoła, a podręcznik w wersji papierowej jest równie ważny, jak dostęp do internetu.
Pamiętajcie, jak ważna jest dbałość o przestrzeganie zasad ograniczenia kontaktu i walka z epidemią, na świecie dzieją się rzeczy trudne i często straszne, a świat po tym doświadczeniu będzie zupełnie inny. Mieszkamy na wsi, mamy ogródki, duże domy, jest nam łatwiej niż mieszkańcom dużych miast.
Ale spoczywa na nas taki sam obowiązek przestrzegania zasad.
Uczniowie klasy 8, jesteśmy z wami, wspomagamy was i mam nadzieję, że egzamin odbędzie się w terminie i będziecie mieć czas, by zadbać o (tak ważne dla was ) oceny końcoworoczne. Teraz jest pora na pracę z testami.
Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom życzę odporności i wytrwałości w zmaganiu z „niecodzienną codziennością” . Małgorzata Mastalerz