Lotnik, skrzydlaty władca
Świata bez granic
Ze śmierci drwi,
A w twarz się życiu głośno śmieje.
Drogę do nieba skraca,
Przestrzeń ma za nic… (Aleksandra Zasuszanka)
19 września 2014 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zebrali się w południowej porze przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska i seniorzy z aeroklubów z całej Polski i przyjaciele (nasza szkoła takim przyjacielem krakowskich lotników się czuje od wspólnych prac w projekcie „Obelisk” 2008), by świętować 50-lecie istnienia Klubu. Były przemówienia, odznaczenia, wyróżnienia i okolicznościowe medale. Jednym z nich obdarzono Zespół Szkół w Zalasiu. Wzruszeni za to wyróżnienie serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom z KKLS, w szczególności sekretarzowi Klubu Pani Marii Pląder oraz Pułkownikowi Zbigniewowi Sobeńko (to nasi główni partnerzy związani z odsłonięciem obelisku ku czci pilota St. Chałupy). Rok 2014 to rok wielu rocznic, wśród nich dwudziesta piąta odsłonięcia Pomnika Ku Czci Lotników Polskich poległych w latach 1939 – 1945 na wszystkich frontach świata. Pomnik usytuowany jest przy al. Jana Pawła II (dawna aleja Planu 6-letniego) w pobliżu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Pomnik poświęcony jest trzem tysiącom polskich lotników, którzy walczyli i ginęli nad Polską w 1939 roku, uczestniczyli w kampanii francuskiej, mieli znaczący udział w bitwie o Anglię, osłaniali alianckie konwoje, wspierali wojska desantowe, latali ze zrzutami do okupowanej Ojczyzny, nieśli pomoc powstańczej Warszawie.
Groby lotników polskich rozsiane są na różnych kontynentach, wielu spoczęło w bezimiennych mogiłach, a także na dnie mórz i oceanów. Twórcą pomnika jest prof. Bronisław Chromy, który zawarł w projekcie architektonicznym Monumentu swoją wizję z czasu wojny – krzyżujących się smug ognia artylerii p/lotniczej oraz symbolu wyzwolenia Polski w sylwetce orła wzlatującego ku wolności. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika nastąpiło 1 września 1989 roku podczas Światowego Zjazdu Lotników – Kombatantów przy udziale przedstawicieli Władz Państwowych, władz Miasta Krakowa, lotników z kraju oraz społeczeństwa.
Pomnik został oddany pod opiekę Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, którą sprawuje do dziś. Wśród naszych znajomych zaangażowanych w to przedsięwzięcie należy wymienić wspominanego wcześniej Pułkownika Zbigniewa Sobeńko z małżonką Lidią. (informacje pochodzą ze strony internetowej KKLS-kksl.p40.pl)
Życzymy Klubowi kolejnych rocznic i pasjonujących przygód lotniczych w zdrowiu i szacunku społeczeństwa. Cieszymy się wyróżnieniem, a naszych uczniów i rodziców zapraszamy do wizyty w Muzeum Lotnictwa (warto!)