Od 1 do 8 kwietnia trwać będzie drugi tydzień nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Od czwartku 9 kwietnia do wtorku 14 kwietnia mamy przerwę świąteczną.
Ostatni tydzień pozwolił nam na nabycie pewnych doświadczeń i wyciągniecie wniosków, z którymi chcę się z Państwem podzielić.
Pozostajemy na naszej stronie w zakładce -Podział godzin- gdzie zamieszczamy tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas w podziale klasy 1-3, 4-6, 7-8.
Nauczyciele dobrali zakres treści dostosowany do tygodniowej liczby godzin z poszczególnych zajęć. Tabela pozwala też spojrzeć całościowo na zakres zadań dla poszczególnych klas przy ograniczonej komunikacji między nimi.
Przypominam, że to dziennik elektroniczny jest urzędową drogą komunikacji z uczniem, rodzicem, nauczycielem. Umawiamy się z rodzicami, że pobranie wiadomości od nauczycieli przez ucznia (rodzica z klas 1-3) z dziennika jest tożsame z obecnością ucznia na zajęciach.
Na wniosek rodziców przyjmujemy następującą formę komunikacji poprzez dziennik:
- klasy 1-3 kontakt z rodzicami,
- klasy 4-8 kontakt z uczniem + kopia wiadomości dla rodzica
Jeśli jeszcze są uczniowie (rodzice), którzy „zagubili” swoje loginy do dziennika, to proszę w trybie pilnym poprosić o wygenerowanie nowych panią A. Łydek (przez dziennik lub sp.zalas@wp.pl).
Dodam raz jeszcze, że kopiujemy informacje wysyłane uczniom dla rodziców na ich wyraźną prośbę .
Platforma LIBRUS doskonali swoje usługi, dopasowując się do sytuacji, my wnikliwie się z tym zapoznajemy i będziemy nowe rozwiązania uwzględniać w naszej pracy.
Otrzymaliśmy wsparcie z firmy CISCO WEBEX (poprzez naszego rodzica) umożliwiającą nam wideokontakt z uczniami. W tej chwili rejestrujemy się w programie i uczymy się z niego korzystać. Mam nadzieję, że pierwsze wideolekcje już niebawem.
Nadal towarzysz nam świadomość , że z domowego sprzętu komputerowego często musi korzystać więcej niż 1 osoba (rodzeństwo, pracujący rodzic itp.), dlatego nie narzucamy kolejności wykonywania zadań (zajęć), stawiamy na różne formy pracy i czas wykonywania zadań sprowadzamy do jednego tygodnia.
Najczęściej zadania, które się pojawiają lub pojawią, są do wykonania w tym czasie. To nauczyciele w codziennych kontaktach doprecyzują swoje oczekiwania, formy pomocy i zakres informacji zwrotnej.
Pojawiają się nowe możliwości, oferty, z których nauczyciele korzystają. Trwa też porządkowanie oczekiwań i źródeł informacji (mam nadzieję, że będzie łatwiej).
Podtrzymujemy decyzję, że nauczyciele są do dyspozycji ucznia i rodzica codziennie w godzinach dopołudniowych, ale sprecyzowaliśmy szczegółowe dyżury po to, by towarzyszyła wszystkim świadomość, że gdzieś w sieci wasz nauczyciel czeka na kontakt gotowy pomóc, wyjaśnić, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości. Jest razem z wami. Zachęcamy do kontaktu podczas dyżurów.
Mamy nadzieję, że starsi uczniowie sami sobie poradzą, młodsi też powinni uczyć się samodzielności, dobrze by było, aby rodzice doglądali i wspomagali swoje dzieci.
Nie chcemy pozbawić was możliwości korzystania z dóbr kultury i nauki (interesujące programy telewizyjne, wirtualne muzea, ćwiczenia sportowe itp.). W tym tygodniu będziemy testować „Szkołę z TVP” , nauczyciele języków dostali wsparcie platformy LERNI. Cały czas poszukujemy nowych, prostszych rozwiązań ułatwiających pracę i kontakt w zdalnym nauczaniu.
Poza pojedynczymi wyjątkami, spotykamy się z życzliwością i wsparciem ze strony rodziców i dyscypliną ze strony uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy mają świadomość, że jesteśmy w sytuacji, absolutnie nowej, trudnej dla wszystkich. Nie pozostaje nam jednak nic innego, jak „robić swoje”.
Nadal żywię przekonanie, że gdy wrócimy do szkoły, to uczący (w pewnej perspektywie) uzupełnią braki w realizacji podstawy, a lekcja samodzielności, której doświadczają nasi uczniowie pozwolą szybciej je uzupełnić. Niestety, czasu wyczekiwanego powrotu do normalności nie da się określić.
Pamiętajcie o tym, jak ważna jest dbałość o przestrzeganie zasad ograniczenia kontaktu.
Uczniowie klasy 8, poradzimy sobie, bez względu na to, jaka będzie decyzja dotycząca waszego egzaminu.
Całej społeczności życzę zdrowia, cierpliwości i wiary w szczęśliwy koniec zmagań z rzeczywistością.
Uczniowie, tęsknimy za wami, tablica i kredą brudzącą nasze lekcje i nawet za hałasem na dolnym korytarzu.
Rodzice, nauczyciele pracują równie ciężko jak wy i mocno starają się uporządkować proces nauczania.
Współpracujmy i szanujmy się nawzajem.
Pozdrawiam wszystkich
Małgorzata Mastalerz